logo VŠ vysoká škola vzdelávanie Vysoká škola medzinárodných a verejných vzťahov Praha
VŠ štúdium študenti vysoké školy

 

Vzdelávací a konzultačný inštitút v Bratislave


Akreditované denné aj externé bakalárske a magisterské štúdium na českej VŠ
poskytujeme aj na Slovensku...

Články, príspevky, blogy | Vysoká škola

Vincze, Š.: Exkurzia Brusel

Piatok, 28 Apríl 2017 10:12

Začiatkom marca 2017 absolvovala delegácia zo Vzdelávacieho a konzultačného inštitútu v Bratislave návštevu Bruselu a exkurziu do Európskeho parlamentu. Na základe aktívneho zapájania sa do odborných aj voľnočasových aktivít organizovaných našou vysokou školou, ako aj výpomoci pri takýchto aktivitách, boli vybraní študenti Šimon Vincze, Michaela Závodská a Lukáš Žiga. Za pedagogický zbor sa návštevy zúčastnila PhDr. Tatiana Tökölyová, PhD. a za Univerzitu Mateja Bela sa pridal aj u nás veľmi známy prof. Ing. Igor Kosír, CSc. Program návštevy zahŕňal dve noci v hoteli neďaleko centra a celodennú návštevu Európskeho parlamentu a Martens centra - oficálneho thinktanku jednej zo strán, ktoré v parlamente pôsobia.

 

Ďalšie informácie: Vincze, Š.: Exkurzia Brusel

   

Holubová, M.: Pobaltie bolo pešiakom na šachovnici dynastickej politiky

Piatok, 16 December 2016 10:35

Pobaltie bolo pešiakom na šachovnici dynastickej politiky

 

Mária Holubová


Pobrežie Baltického mora bolo vždy v centre záujmu európskych mocností, nielen teraz. V období raného stredoveku žili na tomto území Pomorania, Prusi, Lotyši, Estónci, Kareli, ktorí nedokázali odolávať vojenskému tlaku Rádu nemeckých a mečových rytierov, ktorých cieľom bolo šíriť kresťanstvo. Po splnení svojej kresťanskej misie založili na tomto území cirkevné štáty Kurónsko a Livónsko.(zhruba územie dnešného Estónska a Lotyšska). Rádu nemeckých rytierov úspešne odolávalo len Litovské kniežatstvo, ktoré viedlo aktívnu zahraničnú politiku na základe svojej silnej armády a postavilo sa aj proti invázii Tatárov. Význam Litvy vzrástol za vlády kniežaťa Jagella, ktorý za pomoci poľskej šľachty uzavrel výhodný dynastický sobáš. Po smrti uhorského a poľského kráľa Ľudovíta I. z dynastie Anjou zdedila uhorskú korunu jeho dcéra Mária, ktorá sa vydala za Žigmunda Luxemburského, ktorý sa po jej smrti stal uhorským kráľom, nemeckým cisárom a nakoniec aj českým kráľom. Mladšia dcéra Hedviga z Anjou zdedila poľskú korunu a vydala sa za litovské knieža Jagella a tak sa dostali Jagellovci na poľský trón a spoločnými silami porazili v roku 1410 v bitke pri Grunwalde Rád nemeckých rytierov a zabránili jeho ďalšiemu postupu do Pobaltia.

 

Ďalšie informácie: Holubová, M.: Pobaltie bolo pešiakom na šachovnici dynastickej politiky

   

Holubová, M.: Politika je ženského rodu

Streda, 16 November 2016 17:13

Politika je ženského rodu

 

Mária Holubová

 

H. Clintonová mala veľkú šancu stáť na čele najväčšej veľmoci na svete, ale v Bielom dome bude miesto prvej prezidentky ďalšia prvá dáma, ktorej základnou úlohou bude stáť po boku amerického prezidenta v dobrom aj v zlom, byť na výslní pri jeho úspechoch, ale aj oporou pri jeho debakloch. Bude musieť znášať tlak médií a dokonca mať vlastný program a pracovný tím, lebo to odteraz bude jej povolanie. Svet bude so záujmom a očakávaním pozerať a sledovať ako krásna Melanie Trump a jej poradcovia nastúpia na túto náročnú cestu a či ju bude zvládať aspoň tak, ako jej slávne predchodkyne.

 

Ďalšie informácie: Holubová, M.: Politika je ženského rodu

   

Vincze, Š.: Študent VŠMVV Denis Kušmírek opäť víťazne na NIGHT of FIGHTS 6.

Štvrtok, 24 Marec 2016 19:25

Študent VŠMVV Denis Kušmírek opäť víťazne na NIGHT of FIGHTS 6.

 

Šimon Vincze

 

V sobotu sa v Ružomberku uskutočnil už šiesty ročník NOCI BOJOV na ktorom sa opäť predstavil študent 2. ročníka magisterského stupňa Denis Kušmírek. Podporiť ho prišlo aj vedenie školy, zástupcovia športového klubu pri VŠ a hokejisti z tímu Diplomats Pressburg.

 

Ďalšie informácie: Vincze, Š.: Študent VŠMVV Denis Kušmírek opäť víťazne na NIGHT of FIGHTS 6.

   

Holubová, M.: Burgundsko - symbol moci a vznešenosti

Piatok, 04 Marec 2016 22:43

Burgundsko - symbol moci a vznešenosti

 

Mária Holubová

 

Burgundsko bola historická oblasť, ktorú spájali spoločné tradície postavené na najstaršom právnom systéme, ktorý sa nazýval podľa burgundského kráľa Gundobalda „loi gombette“, štátnej správy „coutumes“ a súboru obradných pravidiel, ktoré potvrdzovali výnimočné postavenie panovníka „protocol“. Tieto tri významné faktory sú základom burgundského dedičstva, ktoré tvorí súčasť národných dejín Francúzska, Nemecka, Španielska, Holandska, Belgicka, Švajčiarska a všetkých národov stredoeurópskej mnohonárodnostnej rakúskej monarchie, v rámci ktorej existovalo aj Slovensko.


Ďalšie informácie: Holubová, M.: Burgundsko - symbol moci a vznešenosti

   

KREJČÍ, O.: Geopolitika Číny

Piatok, 04 Marec 2016 22:26

Geopolitika Číny - Nová hedvábná stezka a Česká republika

 

Oskar Krejčí

 

19. ledna 2016 se v Senátu Parlamentu České republiky konal seminář Nová hedvábná stezka a Česká republika, který zorganizoval New Silk Road Institute Prague. Toto je příspěvek profesora Oskara Krejčího s názvem Geopolitika Číny.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Geopolitika Číny

   

Holubová, M.: Protokol nie je vždy to, čo nás učila mama

Pondelok, 01 Február 2016 12:45

Protokol nie je vždy to, čo nás učila mama

 

Mária Holubová


Je v poriadku strčiť si pred americkým prezidentom ruku do vrecka alebo ukázať naňho prstom? Prečo treba dobre poznať protokol a v čom sa líši od obyčajnej slušnosti? Ktorí politici sú v znalosti jeho pravidiel "doma" a ktorí v nich tápu? Aj trochu veselo, ale najmä vážne hovorí pre Pravdu odborníčka na protokol Mária Holubová.

 

Ďalšie informácie: Holubová, M.: Protokol nie je vždy to, čo nás učila mama

   

Vincze, Š.: Naši študenti sa zúčastnili svetovo uznávanej konferencie National Model United Nations (NMUN) konanej v ČR

Piatok, 08 Január 2016 10:18

Študenti VŠMVV sa zúčastnili svetovo uznávanej konferencie National Model United Nations (NMUN) konanej v Českej republike

 

Šimon Vincze

 

Koncom novembra sa v kráľovskom meste Olomouc na východe Českej republiky konala medzinárodná verzia konferencie, ktorej domov a taktiež miestom s konaním dva krát ročne je New York. Model Organizácie Spojených národov má už viac ako 40 ročnú tradíciu a do Európy zavítal prvý krát v roku 2010 s premiérou v Olomouci a neskôr aj do Ríma, či francúzskeho Lillie. V rámci mimo americkej organizácie sa konferencia uskutočnila aj v Ekvádore či Galapágoch a budúci rok sa bude konať v Japonsku. Usporiadanie NMUN je na vysokej úrovni, svedčia o tom zúčastnení rečníci ako Kofi Annan či Ban Ki-moon a pestrá je aj rozmanitosť účastníkov, keďže v NY2015 sa zúčastnili zástupcovia vysokých škôl z 50 krajín vrátane Slovenska.

 

Ďalšie informácie: Vincze, Š.: Naši študenti sa zúčastnili svetovo uznávanej konferencie National Model United Nations (NMUN) konanej v ČR

   

KREJČÍ, O.: Vraždění v Paříži a konflikt civilizací

Pondelok, 16 November 2015 13:08

Vraždění v Paříži a konflikt civilizací

 

Oskar Krejčí

 

Je tu reálné nebezpečí, že na takových zločinech, jako byl páteční útok v Paříži, vydělají pravicoví nacionalisté, říká v rozhovoru politolog Oskar Krejčí.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Vraždění v Paříži a konflikt civilizací

   

KREJČÍ, O.: Nikoliv Evropská unie, ale NATO

Nedeľa, 27 September 2015 16:24

Nikoliv Evropská unie, ale NATO

 

Oskar Krejčí

 

Jsme v situaci, kdy se lídři států ráno sejdou a rozhodnou o bombardování Libye. To si říkají NATO. A titíž státnici se sejdou večer a mluví o lidských právech migrantů vyhnaných válkou jako EU, říká v rozhovoru politilog Oskar Krejčí.


Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Nikoliv Evropská unie, ale NATO

   

KREJČÍ, O.: Iluze a chyby atlantické elity

Nedeľa, 20 September 2015 16:04

Iluze a chyby atlantické elity

 

Oskar Krejčí

 

Migrace je zákonitý důsledek válek, které v Bílém domě na jejich začátku pokládali za snadné a krátké. Migrace není výsledkem konspirace, ale hrubých politických a vojenských chyb, říká v rozhovoru politolog Oskar Krejčí.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Iluze a chyby atlantické elity

   

KREJČÍ, O.: Z evropských zemí žije nejvíce muslimů v Rusku

Nedeľa, 13 September 2015 17:47

Z evropských zemí žije nejvíce muslimů v Rusku

 

Oskar Krejčí

 

Muslimská populace je v globálním měřítku druhou největší, hned za křesťany. Je to ale nejdynamičtěji rostoucí náboženská skupina. V Evropě žije podle ne zcela přesných propočtů 44 milionů lidí, říká v rozhovoru politolog Oskar Krejčí.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Z evropských zemí žije nejvíce muslimů v Rusku

   

KREJČÍ, O.: Pokrytectví Francie a nevyhnutelnost konfliktů

Štvrtok, 10 September 2015 18:57

Pokrytectví Francie a nevyhnutelnost konfliktů

 

Oskar Krejčí

 

Lze přepokládat, že ukončení války by okamžitě dramaticky snížilo tlak uprchlíků. To je místo řešení migrační vlny, ne schengenská hranice! říká v rozhovoru politolog Oskar Krejčí.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Pokrytectví Francie a nevyhnutelnost konfliktů

   

KREJČÍ, O.: Geopolitická slepota Západu

Pondelok, 13 Júl 2015 09:14

Geopolitická slepota Západu

 

Oskar Krejčí

 

Proč Čína a Rusko nepomohly Řecku? Splácet řecké dluhy v této chvíli znamená především posílat peníze do německých a francouzských bank, nikoliv rozvíjet Řecko, říká mj. v rozhovoru politolog Oskar Krejčí.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Geopolitická slepota Západu

   

KREJČÍ, O.: Tragédii migrantů Evropská unie nevyřeší

Nedeľa, 28 Jún 2015 19:51

Tragédii migrantů Evropská unie nevyřeší

 

Oskar Krejčí


Je třeba přiznat, že si Evropská unie problém s migranty do značné míry vytvořila sama, a tady nepomůže charita, ale radikální změna politiky Západu, říká v rozhovoru politolog Oskar Krejčí.

 

PZ: V posledních týdnech v Česku, ale vlastně v celé Evropské unii vyvolává bouřlivé spory otázka migrantů. Lze očekávat, že toto téma bude dominovat i na blížícím se unijním summitu. Do jaké míry pokládáte také tento problém za významný?

Migrace je globálním problémem už dlouho. Několik let vidíme na obrazovkách světových televizních sítí srdcervoucí scény z oblasti Pacifiku, desetiletí cloumá toto téma politikou ve Spojených státech a teď si migrantů všimla i Evropa. Statistiky Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) hovoří jasně: koncem loňského roku bylo ve světě 59,5 milionů běženců. Je to nový smutný rekord – nikdy po 2. světové válce nedosáhl počet uprchlíků takového čísla. Zároveň UNHCR upozorňuje, že na řešení tohoto problému nejsou připraveny prostředky.


Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Tragédii migrantů Evropská unie nevyřeší

   

KREJČÍ, O.: Mezinárodní politika - Marxizmus a mezinárodní politika (ukážka z knihy)

Utorok, 02 December 2014 17:57

Mezinárodní politika - Marxizmus a mezinárodní politika (ukážka z knihy)

 

Oskar Krejčí

 

Pri príležitosti  prezentácie 5. vydania knihy Oskara Krejčího Mezinárodní politika, ktorá bude vo štvrtok 4. decembra o 16.30 h v sídle Vzdelávacieho a konzultačného inštitútu v Bratislave (Bárdošova 33), prinášame ešte jednu ukážku. Uvedená podkapitola nebola v žiadnom z predchádzajúcich vydaní.

 

Teorie závislosti je právem spojována s teoreticko-metodologickými principy marxismu, ovšem s dvojí výhradou. Především ne všichni přívrženci této školy se k marxismu či neomarxismu hlásí. A za druhé, Karel Marx (1818–1883) a Bedřich Engels (1820–1895) nevypracovali speciální teorii mezinárodní politiky. Jejich originální sociální a ekonomická teorie ovšem umožňuje vypracovat vizi mezinárodněpolitického aspektu marxismu; proto se v posledních letech v monografiích o mezinárodní politice často objevují samostatné kapitoly o marxismu, případně o kritické teorii. Obecně ale platí, že podle Marxe jsou mezinárodní vztahy „druhořadé a třetiřadé, vůbec odvozené, přenesené, nepůvodní výrobní vztahy“725 – jak píše v Grundrissech (1857–1858), v jedné z přípravných prací ke Kapitálu. To, co je pokládáno za marxistickou teorii mezinárodní politiky, je zpravidla dovozováno buď (a) z jednotlivých citací a z ducha koncepce zmíněních autorů, nebo (b) z praxe, a to včetně doktrinálního myšlení, sovětského státu.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Mezinárodní politika - Marxizmus a mezinárodní politika (ukážka z knihy)

   

KREJČÍ, O.: Mezinárodní politika - Periodizace globálních procesů (ukážka z knihy)

Pondelok, 01 December 2014 22:07

Mezinárodní politika - Periodizace globálních procesů (ukážka z knihy)

 

Oskar Krejčí

 

V týchto dňoch vyšlo piate vydanie knihy Oskara Krejčího Mezinárodní politika. V anotácii knihy v Literárních novinách sa uvádza, že po zamatovej revolúcii ide pravdepodobne o najúspešnejšiu prácu z dielne českého politológa. Prvý raz vyšla v roku 1997 a mala vtedy niečo cez päťsto strán. Každé ďalšie vydanie znamenalo aktualizáciu, rozšírenie a obsahovú úpravu niektorých pasáží. Tak sa stalo, že vydanie, ktoré práve teraz zamierilo na pulty kníhkupcov, má už osemsto strán. A tiež 116 tabuliek, 36 schém, 21 má a 25 grafov, čiže je plná empirických údajov, ako sme napokon u tohto autora zvyknutý.Upútavka na publikáciu Mezinárodní politika.

 

Z knihy Mezinárodní politika uverejňujeme s autorovým súhlasom ukážku, ktorá vyšla na Britských listoch.

 

V odborné literatuře lze nalézt velké množství různých představ o počátcích globalizace a o periodizaci tohoto procesu. Při diskusích o ekonomických aspektech globalizace někteří autoři upozorňují, že jevy, které se pokládají za důkaz kvalitativní změny na přelomu 20. a 21. století, nejsou nikterak nové. Například Robert Gilpin tvrdí, že od začátku osmdesátých let 19. století do roku 1914 volný trh ve světě a ekonomika laissez-faire vzkvétala. Britové, kteří tehdy ve světě dominovali, se v roce 1846 postavili na stranu obchodní liberalizace a cíleně ji prosazovali prostřednictvím dvoustranných dohod. Tehdejší mezinárodní monetární systém byl založen na klasickém zlatém standardu a přinášel cenovou i monetární stabilitu. To vše padlo na bojištích 1. světové války. Nová éra snah o liberalizaci světové ekonomiky nastoupila až po 2. světové válce. Jinak řečeno, „svět zakusil pouze dvě větší období liberalizovaného obchodu a rostoucí prosperity v globálním rozměru. Obě tyto éry – Pax Britanika před 1. světovou válkou a Pax Americananásledující po 2. světové válce – byly postaveny na pevných politických základech.“308 Ovšem už v Marxově a EngelsověManifestu komunistické strany (1848) se lze dočíst, že „tím, že těží ze světového trhu, učinila buržoazie výrobu a spotřebu všech zemí kosmopolitickou“. Tomu odpovídá pokračující odnárodňování výroby, roste vzájemná celosvětová závislost národů, a to jak v materiální, tak i duchovní produkci.309 Proměny světa v globalizaci310 naznačuje tabulka číslo 54.

 

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Mezinárodní politika - Periodizace globálních procesů (ukážka z knihy)

   

KREJČÍ, O.: Rusko a Západ - konflikt na věčné časy

Štvrtok, 07 August 2014 11:40

Rusko a Západ: konflikt na věčné časy

 

Oskar Krejčí

 

 

Proč tolik předpojatosti až záště v západních médiích vůči Rusku? Proč za vše špatné mů-že Vladimír Putin? Hloubka i emocionální rozměr těchto předsudků naznačují, že zde musí být nějaké historické kořeny, nějaká tradice v západní politické kultuře.

 

Skutečně porozumět znamená nalézt počátek. Protože příčiny jsou skrytější než události samy, je vhodné vybrat si symbol. V případě konfliktu Rusko versus Západ by to mohla být Vedrošská bitva (1500) s více než deseti tisíci mrtvých. Přijmout tuto dataci znamená říci, že svár Západu a Ruska je nejdéle trvající mezistátní spor. Milovníci vize konfliktu civilizací jistě ocení jeden z deklarovaných důvodů této války: litevský velkokníže, který se vzápětí stal i polským králem, nutil svoji ženu, dceru moskevského velkoknížete, přestoupit od pravoslaví ke katolicismu. Zmíněné datování počátku konfliktu Ruska se Západem také naznačuje, že ti, kdo rozhodli, aby šéfem zastoupení Evropské unie v Kyjevě byl Polák a že se ukrajinsko-unijní summit bude konat v Litvě, buď neznají historii, nebo se domnívají, že dějiny nejsou součástí politiky – anebo se snažili vyprovokovat konfrontaci.

 

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Rusko a Západ - konflikt na věčné časy

   

KREJČÍ, O.: Válka - elektronická verzia knihy v PDF

Utorok, 24 Jún 2014 15:49

Oskar Krejčí - Válka

Válka - elektronická verzia knihy v PDF

 

Oskar Krejčí

 

Pri príležitosti blížiaceho sa 100. výročia začiatku 1. svetovej vojny sprístupňujeme elektronickú verziu knihy profesora Oskara Krejčího - VÁLKA vo formáte PDF.

 

Kniha bola daná k dispozícií k voľnému šíreniu po dohode s autorom a nakladateľstvom Professional Publishing, ktorým týmto v mene čitateľov ďakujeme.

 

Oskar Krejčí - Válka [PDF]

 

Krejčí, Oskar: Válka. 175 str. Praha: Professional Publishing, 2011. ISBN 978-80-7431-063-8

 

 

 

 

 

 

   

KREJČÍ, O.: The European Union and NATO: Cooperation

Štvrtok, 13 Február 2014 15:29

She European Union and NATO: Cooperation

 

Oskar Krejčí

 

 

Ročenka Czech Yearbook of International Law (V. díl), která právě vychází v USA, přináší i stať profesora Oskara Krejčího The European Union and NATO: Cooperation, Competition or Conjunction?

 

Tu si můžete stáhnout zde - KREJČÍ, O.: The European Union and NATO: Cooperation.

 

   

KREJČÍ, O.: Ukrajina - země dvojího lidu

Nedeľa, 26 Január 2014 20:02

Ukrajina: země dvojího lidu

 

Oskar Krejčí

 

Pro současnou Ukrajinu jsou příznačné dvě skutečnosti. Tou první je radikalizace některých skupin orientovaných výhradně buď na západ, nebo na východ. Tou druhou je chorobný strach vlády prezidenta Viktora Janukovyče z toho, že ji na Západě označí za nedemokratické potlačovatele lidských práv manifestantů. Ze smutných událostí na Ukrajině lze ovšem vyvodit i celou řadu poznatků, jak se dnes provádí politika v oblastech, které lze spolu se Zbigniewem Brzezinským nazvat „geopolitická ohniska“. Tedy místa, kde se prolínají zájmy geostrategických hráčů. Zdá se, že současná situace na Ukrajině nabízí pět různých scénářů vyústění.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Ukrajina - země dvojího lidu

   

Významné udalosti vo svete v roku 2014

Sobota, 28 December 2013 09:38

Významné udalosti vo svete v roku 2014

 

TASR

 

V novom roku si pripomenie niekoľko výročí významných udalostí vo svete.

 

Bratislava 27. decembra (TASR) - V roku 2014 si pripomenie niekoľko výročí významných udalostí vo svete.

TASR prináša ich výberový chronologický prehľad.

 

Ďalšie informácie: Významné udalosti vo svete v roku 2014

   

KREJČÍ, O.: Lidská práva - elektronická verzia knihy v PDF

Pondelok, 09 December 2013 21:44

Oskar Krejčí - Lidská právaLidská práva - elektronická verzia knihy v PDF

 

Oskar Krejčí

 

U příležitosti 65. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv a mezinárodního Dne lidských práv dává Vysoká škola mezinárodních veřejných vztahů Praha k dispozici studentům i dalším zájemcům elektronickou verzi knihy prof. Oskara Krejčího - Lidská práva.

 

Kniha byla dána k dispozici k volnému šíření po dohodě s nakladatelstvím Professional Publishing.

   

KREJČÍ, O.: Sýria ako symbol zmeny

Nedeľa, 08 December 2013 20:43

Sýria ako symbol zmeny

 

Oskar Krejčí

 

Hosťom Klubu Nového slova bol 5. decembra 2013 politológ profesor Oskar Krejčí, ktorý svoje úvodné vystúpenie v čase dohovárania termínu nazval Sýria ako symbol zmeny. Už v úvodnom slove sa však nemohol nezmieniť o horúcej ukrajinskej pôde, no a v diskusii odpovedal na najrôznejšie otázky.

 

Podujatie moderoval Jozef Lysý, spoluorganizátormi boli Inštitút ASA a Ústav politických vied SAV. Videozáznam pripravil Julián Bosák ml.

 

   

KREJČÍ, O.: Ukrajina: jablko sváru

Štvrtok, 05 December 2013 14:18

Ukrajina: jablko sváru

 

Oskar Krejčí

 

Minulý týden se v litevském Vilniusu uskutečnil dvoudenní summit Evropské unie věnovaný východnímu partnerství. Výsledky jsou rozpačité: asociační dohodu signovala Gruzie a Moldavsko, nejvyšší představitelé Arménie a Ukrajiny však podpisy nepřipojili. Summit skončil, ale emoce, které poznamenaly už jeho přípravu, kypí dál.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Ukrajina: jablko sváru

   

MACKO, M.: Zákon o obstarávaní predĺžil bežné súťaže

Piatok, 04 Október 2013 13:02

Zákon o obstarávaní predĺžil bežné súťaže

 

Miroslav Macko

 

Zákon o verejnom obstarávaní patrí k najčastejšie novelizovanej legislatíve u nás. Tento rok bol novelizovaný štyrikrát a údajne do konca roka bude opäť novelizovaný. Čo priniesli tieto zmeny a čo z nich vyplýva?

 

Od 1. júla 2013 až do predpokladaného zavedenia štátneho elektronického trhoviska v júli 2014 sú maximálne limity pre jednoduché zákazky 20 000 eur ročne pri nákupe tovarov a služieb, 30 000 eur pri obstarávaní prác a 40 000 eur pri nákupe potravín. Z hľadiska samosprávy či štátnej správy ide o významné zvýšenie limitov a administratívne zjednodušenie nákupu. Na porovnanie, v Česku mali zákazku s nízkou hodnotou do limitu dva milióny a od roku 2016 majú milión korún.

 

Ďalšie informácie: MACKO, M.: Zákon o obstarávaní predĺžil bežné súťaže

   

Holubová, M.: Formovanie a charakter vzťahov ČSR k arabským štátom v rokoch 1945-1963

Streda, 02 Október 2013 12:06

Formovanie a charakter vzťahov ČSR k arabským štátom v rokoch 1945-1963

 

Mária Holubová

 

PhDr. Mária Holubová, PhD.Charakter medzinárodných vzťahov po druhej svetovej vojne, bol určovaný predovšetkým základným rozporom dvoch proti sebe stojacich sústav v svetovom meradle. Rozhodujúcu úlohu v medzinárodných vzťahoch si udržali iba dve veľmoci a to USA a ZSSR. Medzinárodný význam ostatných veľmocí značne poklesol. Pomer síl vo svete bol podmienený nielen hospodárskou, politickou a vojenskou mocou obidvoch sústav, ale aj národno-oslobodzovacím hnutím a vznikom nových národných štátov v Ázii a v Afrike. Práve hnutie v koloniálnych a závislých krajinách, hlavne v Ázii, viedlo USA k formulácii „štvrtého bodu Trumanovho programu1 zo 7. januára 1949 o rozsiahlej pomoci hospodársky zaostalým krajinám a k vypracovaniu hlavných zásad politiky neokolonializmu. V tomto duchu bol systém amerických vojenských blokov doplnený na Ďalekom východe paktom o juhovýchodnej Ázii SEATO, ktorý vznikol v roku 1954  a na Strednom východe Bagdadským paktom2, ktorý vznikol v roku 1955 za účasti Turecka, Iraku, Iránu, Pakistanu a Veľkej Británie.

 

Ďalšie informácie: Holubová, M.: Formovanie a charakter vzťahov ČSR k arabským štátom v rokoch 1945-1963

   

KREJČÍ, O.: Ať žije válka!

Sobota, 31 August 2013 21:18

Ať žije válka!

 

Oskar Krejčí

 

Takzvaná občanská válka v Sýrii je po studené válce prvním ozbrojeným konfliktem, v němž proti sobě stojí mocnosti. Podle prognózy zpravodajských služeb USA Globální trendy 2030: Alternativní světy by sice v nejbližších letech žádná světová válka neměla nastat, ta je ale definována jako válka všech mocností – vojenské střety jednotlivých velmocí tato předpověď nevylučuje.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Ať žije válka!

   

KREJČÍ, O.: Česká politická hra

Sobota, 27 Júl 2013 21:07

Česká politická hra

 

Oskar Krejčí

 

Podle Britské encyklopedie je hra formou zábavy, jejímž smyslem je rozptýlení či pobavení. Často je založena na soutěži. To vše se tak trochu u nás v politice děje. Je to však hra?

 

Situace uprostřed aktuální politické rozepře se vyznačuje předstíranými manévry a čekáním. Manévry mající podobu výroků „rozhodneme se podle programu“ či hysterických výkřiků „zachraňme parlamentní demokracii“. Hlavně se ale čeká na hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka.
Řidiči jedou na plný plyn proti sobě, a kdo první uhne, je „kuře“. Je to hra na kuře, známá z hollywoodských filmů. Podle Bertranda Russella ji hrají „mladiství degeneráti“ a „vznešení státnici“.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Česká politická hra

   

KREJČÍ, O.: Evropská integrace: verze EU/NATO

Utorok, 18 Jún 2013 19:38

Evropská integrace: verze EU/NATO

 

Oskar Krejčí

 

Čas je velmi důležitá – byť skrytá – osa nejzávažnějších sporů v teorii mezinárodní politiky. A to přinejmenším od roku 1939. Tehdy britský diplomat, historik a teoretik mezinárodní politiky Edward H. Carr publikoval knihu Dvacetiletá krize, 1919-1939. Od této chvíle je zřejmé, že se nově vyprofilovaly dvě linie uvažování o mezinárodních vztazích:
• realistická, která se soustřeďuje na problematiku fungování moci ve světové politice;
• utopická, která se věnuje otázkám odstranění moci či jejích některých projevů ve světové politice.
Utajeným rozměrem tohoto sváru paradigmat je téma možné změny zákonitostí meziná-rodní politiky v průběhu dějin.

 

Příspěvek na mezinárodní konferenci
Zahraniční a bezpečnostní politika Evropské Unie,
kterou v květnu 2013 pod záštitou prezidenta Miloše Zemana připravila
Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha
spolu se zastoupením Evropské komise v ČR

 

nájdete vo formáte PDF po kliknutí - Evropská integrace: verze EU/NATO.

 

   

KREJČÍ, O.: Měkká moc v 21. století

Streda, 05 Jún 2013 10:57

Měkká moc v 21. století

 

Oskar Krejčí

 

Myšlenku tak zvané měkké moci proslavila v 70. letech minulého století vzniklá teorie komplexní vzájemné závislosti, zvláště pak jeden z jejich otců – Joseph Nye z Harvard Uni-versity. Podle původní verze této teorie je svět provázán velkým množstvím vztahů, které činí existenci i blahobyt států vzájemně podmíněnými – činy nesou reciproční důsledky. Symbo-lický zlom prý nastal v roce 1973, kdy státy OPEC dokázaly, že suroviny představují moc, přičemž západní státy nebyly schopny proti nim použít vojenskou převahu – což by se, jak píše Nye, v 18. či 19. století nestalo. I Hans Morgenthau, guru školy politického realismu, konstatoval, že tato situace nemá historický precedent, neboť oddělila vojenskou a ekonomic-kou moc založenou na surovinách.
Pro řadu autorů se od té doby moc států rozdělila na
• tvrdou moc, hard power, využívající násilné prostředky přinucení a zničení jako je válka;
• měkkou moc, soft power, která se přímému fyzickému násilí vyhýbá.

 

Příspěvek na mezinárodní vědecké konferenci
Ekonomická diplomacie – úloha, význam, problémy a jejich řešení,
kterou v dubnu 2013 pod záštitou předsedy vlády ČR Petra Nečase připravila
Vysoká u škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha
při řečení projektu, který byl podpořen a spolufinancován International Visegrad Fund

 

nájdete vo formáte PDF po kliknutí - Měkká moc v 21. století.

 

   

KREJČÍ, O.: Chaos jako program

Sobota, 20 Apríl 2013 18:47

Chaos jako program

 

Oskar Krejčí

 

Vše je na první pohled prosté: stačí si přečíst koncepci NATO schválenou na summitu v Lisabonu (2010) a je jasné, jak Západ vnímá svět a co se chystá dělat. Jak je to ale se závazkem z této strategie, že Aliance bude plnit své cíle „vždy v souladu s mezinárodním právem“ třeba při pohledu na situaci v Sýrii? Každodenní praxe nabízí jediný závěr: číst oficiální dokumenty nestačí.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Chaos jako program

   

KREJČÍ, O.: Svět podle CIA

Pondelok, 14 Január 2013 11:19

Svět podle CIA

 

Oskar Krejčí

 

Málokterý dokument bývá očekáván s takovým napětím jako prognóza, kterou každé čtyři roky zveřejňuje National Intelligence Council, analytické centrum zpravodajské komunity USA. Ta poslední, téměř stopadesátistránková, spatřila světlo světa pod názvem Globální trendy 2030. Alternativní světy v prosinci, tedy tradičně až po prezidentských volbách. Prognóza neobsahuje fakta, která by nebyla již někde diskutována. Hodna pozornosti však není pouze proto, že nic důležitého nevynechává. Závažné je, na která fakta klade důraz, neboť toto je informace, jak dnes uvažuje či co chce zveřejnit významná část mocenské elity v USA. Vždyť byla zpracovávána specialisty 16 vládních zpravodajských agentur a přizvanými civilními experty na základě otevřených zdrojů i jinak získaných informací.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Svět podle CIA

   

KREJČÍ, O.: Voľba posadila knieža na koňa

Pondelok, 14 Január 2013 11:11

Voľba posadila knieža na koňa

 

Oskar Krejčí

Hospodárske noviny, 14. 1. 2013.

 

Sčítané, podčiarknuté – a všetci sa čudujú. Aj tí, čo predstierajú, že tušili, ako prvé kolo prezidentských volieb v Česku dopadne. Hoci Miloš Zeman zablahoželal agentúram pre výskum verejnej mienky, že sa nepomýlili, zmiatli všetkých analytikov, a to hneď dvakrát. Ich prepočet výsledku hlasovania pre Zemana bol naozaj nezvyčajne pomerne presný. Zásadne sa však mýlili v informáciách týkajúcich sa druhého z hrdinov – Karla Schwarzenberga.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Voľba posadila knieža na koňa

   

KREJČÍ, O.: Zkorumpované Česko

Streda, 05 December 2012 11:05

Zkorumpované Česko

 

Oskar Krejčí

 

Ti, kdo rozhodli, že v postsocialistických zemích proběhne divoká privatizace, přisoudili korupci – vědomě či nevědomě, ale mnohem pravděpodobněji cílevědomě – roli urychlovače. Tehdy se na úřadech schvalovaly privatizační projekty, které novému vlastníkovi a jeho rodině měly zajistit nadstandardní sociální status na několik generací dopředu. Je zcela naivní myslet si, že každý politik či úředník, který rozhodoval o takovém projektu, činil tak za svůj hubený plat. Takto se formovala politická kultura, v níž službu veřejnosti nahradilo podnikání.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Zkorumpované Česko

   

KREJČÍ, O.: Chudoba, útlak a ponížení. Příčiny nového 11. září

Utorok, 11 September 2012 16:11

Chudoba, útlak a ponížení. Příčiny nového 11. září, říká profesor Krejčí

 

Oskar Krejčí

Autor: Radmila Zemanová-Kopecká, http://www.parlamentnilisty.cz

 

Jedenáct let let uplynulo od 11. září 2001, kdy svět obletěly záběry, které otřásly i s „cynickým“ novinářským myšlením. Zřícení „dvojčat“ změnilo vidění světa. Co se ale změnilo od té doby? Je svět bezpečnější, nebo naopak? Tyto a další otázky ParlamentníListy.cz položily známému politologovi, profesoru Oskaru Krejčímu.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Chudoba, útlak a ponížení. Příčiny nového 11. září

   

KREJČÍ, O.: Kdo vyhraje Hrad?

Nedeľa, 09 September 2012 18:10

Kdo vyhraje Hrad?

 

Oskar Krejčí

 

Žádná politická funkce nemá v Česku takovou prestiž jako prezident. Už pro dítě je obraz prezidenta prvním dotekem s velkou politikou. Hovoří-li se u nás o tatíčkovské tradici, není to pouze pro historickou roli Tomáše G. Masaryka. V ideálu nejvyšší státnické funkce je v Česku personifikována konečná autorita. Ne moc nad lidmi. Autorita spojující moudrost, mravnost a vliv. V představách většiny veřejnosti prezident – to je arbiter politické elegance.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Kdo vyhraje Hrad?

   

MACKO, M.: Ako najvýhodnejšie obstarať v samospráve energie?

Utorok, 04 September 2012 17:12

Ako najvýhodnejšie obstarať v samospráve energie?

 

Miroslav Macko

 

Zazmluvniť jeden rok či dva roky? Pevná cena, či obchodovanie na burze? Čo vlastne obstarať a ako?

 

Toto sú otázky, ktoré si kladie každý kompetentný, ktorý začína pripravovať súťažné podklady pre nákup elektrickej energie alebo plynu. Dnes na trhu pôsobí okrem bývalých prirodzených monopolov aj množstvo ďalších subjektov s vôľou súťažiť.

 

Energie sú tovar ako čokoľvek iné, preto je treba ich súťažiť miesto neustáleho predlžovania existujúcich kontraktov. Dnes bývalé monopoly ponúkajú rôzne „akcie“ pri predĺžení zmluvy, tam zľavu 10%, inde príspevok na environmentálny projekt a podobne, všetko v snahe udržať si zákazníka. Otázka je, či výška zľavy alebo príspevku je porovnateľná s možnou úsporou oproti doterajším nákladom.

 

Ďalšie informácie: MACKO, M.: Ako najvýhodnejšie obstarať v samospráve energie?

   

KREJČÍ, O.: Ruské nebezpečí

Piatok, 17 August 2012 11:40

Ruské nebezpečí

Oskar Krejčí

 

Milosrdný čas se spolu s hloupostí oficiózní propagandy svorně postaraly o to, že rusofobií nálady u veřejnosti vycházejí z módy. Jinak je tomu v případě části subkultury mladší generace vojenských a diplomatických byrokratů. V tomto případě se zdá, že rusofobie zůstává jak nepřiznaným předpokladem výběrového řízení, tak i součást výchovy a vzdělávání na pracovišti. Podstatnější je, zda střední Evropě skutečně z Ruska plíží nějaké nebezpečí. V této chvíli se hrozbách z Ruska hovoří především ve třech souvislostech: ve spojení s vojenskou, energetickou a informační bezpečností.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Ruské nebezpečí

   

KREJČÍ, O.: Všichni jsme Cikáni

Pondelok, 26 Marec 2012 19:47

Všichni jsme Cikáni

 

Oskar Krejčí

 

Na počátku dnešních problémů bylo slovo. Hned po sametové revoluci jsme v tehdejším Česko-Slovensku začali říkat Cikánům Romové. Všichni věděli, že je to jazykově nekorektní – v češtině i ve slovenštině slovo „Cikán“ označuje širší etnikum-národ, jehož podskupinu-větev tvoří Romové. Zdůvodnění této změny bylo dvojjediné: označení požadoval londýnský sjezd Romů v roce 1971; slovo „cikán“ bylo mnohými vnímáno pejorativně, jako synonymum slova „kriminálník“. Nebylo tomu tak pro Johana Strausse, pro Karla Hynka Máchu, pro autory filmu Cikáni jdou do nebe. Ale mnohdy, mnohde a u mnohých tomu tak vskutku bylo a je.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Všichni jsme Cikáni

   

HOLUBOVÁ, M.: Protokol a etiketa v historických súvislostiach

Streda, 21 Marec 2012 14:25

Protokol a etiketa v historických súvislostiach

 

Mária Holubová

 

PhDr. Mária Holubová, PhD.Viedenský dohovor o diplomatických stykoch, prijatý v roku 1961, sa dotýkal aj pravidiel protokolu. Pre zvýšenie výpovednej hodnoty a miery presvedčivosti si myslíme, že je dôležité  venovať sa aj problematike ich etymologicko-nocionálnej podstaty. Slovenská národná identita má v kontexte európskej národnej identity aj preto nízku výpovednú hodnotu, lebo vkladáme do kontextu pojmy, ktorým nerozumieme a nedokážeme ich definovať. Dokonca dosť problematicky nedodržiavame kontext náučného štýlu, kde základ tvoria substantíva a verbá, umelo z nich vytvárame adjektíva a adverbiá, ktoré presne nevyjadrujú definíciu pojmu. Protokol (z gréčtiny - zápis, zápisnicu o úradnom konaní) určujú pravidlá vzájomného služobného a spoločenského styku diplomatov aj vo vzťahu k orgánom hostiteľskej krajiny. Etiketa (z francúzštiny - predpísané zásady správania) je súbor pravidiel o spoločenskom správaní a styku. V minulosti tieto dva pojmy splývali, pomenúvali jeden spoločenský jav, ale v súčasnosti sa značne odlišujú. Pokiaľ protokol vnímame len v rovine politiky a diplomacie  je vlastne nadnárodný, so spoločnými medzinárodnými pravidlami. Etiketa je špecifická národná rovina, do určitej miery determinovaná tradíciami národných identít. Tradíciu (z latinčiny - podávať, alebo ústne podanie historického materiálu) chápeme ako súhrn zvykov a spoločenských pravidiel zdedený a zachovávaný generáciami. Skôr, než sa začneme zaoberať historickým vývojom, ktorý formoval pojmy protokol a etiketa, je veľmi dôležité charakterizovať vplyv tradícii na etiketu na Slovensku. Mali sme v minulosti zásady a pravidlá spoločenského správania? Klamali by sme , keby sme tvrdili, že nie. Určite nám etiketu zanechala maďarská šľachta, ktorá opustila naše územie po rozpade Rakúsko-Uhorska a prevzala ju spoločnosť, ktorá sa po vzniku I. ČSR začala formovať hlavne z inteligencie, živnostníkov a podnikateľskej vrstvy, lebo ťažko hovoriť na Slovensku o buržoáznych kruhoch. O nové spoločenské pravidlá a ich realizáciu sa postarali aj Česi, ktorí prichádzali na Slovensko po odchode maďarskej byrokracie. Do tohto kontextu môžeme zaradiť aj naše tradície, ktoré fungovali medzi našou inteligenciou. Do pomalého procesu formovania etikety zasiahla Druhá svetová vojna a rok 1948. Spoločenské správanie v novej, socialistickej spoločnosti sa považovalo za „buržoázny prežitok“, aj keď politické kruhy vtedajšej spoločnosti sa veľmi snažili napodobňovať, podľa nich, už prežité spôsoby. Čo sa týka našej slovenskej súčasnosti, je veľmi náročné zaujať stanovisko. Utvárame zo substantív ako protokol a diplomacia,  adjektíva typu protokolárny a podľa protokolu aj v tých zložkách spoločnosti, kde to vôbec neplatí, napríklad pre predstaviteľov „šoubiznisu“. Pravidlá etikety by mali vychádzať z tradícií a špecifických národných čŕt a samozrejme, by mali mať aj historické korene.

 

Ďalšie informácie: HOLUBOVÁ, M.: Protokol a etiketa v historických súvislostiach

   

KREJČÍ, O.: Pozor, Putin se vrací!

Pondelok, 27 Február 2012 17:58

Pozor, Putin se vrací!

  

Oskar Krejčí

http://www.regiononline.cz

 

V této chvíli není na planetě politik, který by přitahoval tolik pozornosti jako Vladimír Putin. Důvodem je kombinace dvou faktorů. Především málokdo z dnešních státníků dokázal, aby jeho osobnostní rysy, politický styl a hodnotové cíle tak ovlivnily osud jeho země. Putinův příchod k moci navíc také znamenal, že se Rusko vzpamatovalo z rozkladu a stává se opět velmocí. I když se vedou spory, zda je velmocí světovou, nebo lokální, Rusko je i jako regionální mocnost zvláštní: prorůstá do dvou nejdůležitějších částí světa, do pacifické oblasti a do Evropy. Nemluvě o veledůležitém středoasijském a íránském jižním azimutu.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Pozor, Putin se vrací!

   

KREJČÍ, O.: Tvořivá svévole válek změní hranice

Pondelok, 20 Február 2012 21:30

Tvořivá svévole válek změní hranice

Oskar Krejčí

http://www.regiononline.cz

 

Použití vojenské síly v mezinárodních vztazích otvírá cestu nejen ničení, ale i tomu, co by bylo možné nazvat „tvořivá svévole“. Proto také zvažování útoku na Írán znovu otevřelo diskuse o budoucnosti hranic v této oblasti.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Tvořivá svévole válek změní hranice

   

KREJČÍ, O.: Hurá na Sýrii!

Nedeľa, 19 Február 2012 20:52

Hurá na Sýrii!

 

Oskar Krejčí

http://www.regiononline.cz/

 

Kruh se uzavírá: podle dostupných informací má tentokrát předložit návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Sýrii Saudská Arábie. Feudální Saudská Arábie. Ta Saudská Arábie, jejíž tanky před necelým rokem rozmetaly pokus o prodloužení „arabského jara“ do Bahrajnu. Saudská Arábie – nejvěrnější islámský spojenec demokratického Západu.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Hurá na Sýrii!

   

KREJČÍ, O.: Putin: S novou verzí do voleb

Nedeľa, 19 Február 2012 10:46

Putin: S novou verzí do voleb

 

Oskar Krejčí

Literární noviny, 2012/8, s. 22-23

 

V ruské diaspoře se vypráví vtip.
K premiérovi přišel předseda volební komise:
„Vladimíre Vladimíroviči, mám dvě zprávy – jednu dobrou, jednu špatnou. Kterou chcete slyšet jako první?“
„Dobrou.“
„Byl jste zvolen prezidentem!“
„A ta špatná?“
„Nikdo vám nedal svůj hlas.“

 

Je to stejné jako u nás: oficiální linie versus velká část „lidové tvořivosti“, a to i na internetu. V případě Ruska se ale jedná o změnu, protože ještě před pěti lety byla ona lidová tvořivost většinou na straně Vladimíra Putina.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Putin: S novou verzí do voleb

   

KREJČÍ, O.: Lidská práva

Nedeľa, 29 Január 2012 18:09

Lidská práva

Lidská práva

 

Oskar Krejčí

 

Nakladatelství Professional Publishing vydalo před několika dny novu knihu politologa Oskara Krejčího nazvanou Lidská práva. Přinášíme malou ukázku ze závěru této práce.

 

Informácie o distribúcií knihy - kniznica@vip-vs.sk

 

Existenci přirozených, nezadatelných a nezcizitelných práv člověka nezpochybňují jen historie a současnost lidského rodu, ale i samotné dějiny této ideje. V průběhu jejího formování a vývoje lze totiž zaznamenat čtyři hlavní etapy s odlišným obsahem a vyzněním.   

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Lidská práva

   

KREJČÍ, O.: Špioni a krize

Štvrtok, 05 Január 2012 10:04

Špioni a krize

 

Oskar Krejčí

 

Asociace bývalých zpravodajských důstojníků uspořádala před měsícem na Panevropské vysoké škole v Bratislavě mezinárodní sympozium „Problémy zpravodajských služeb v otevřené společnosti“. Toto je jedno z vystoupení, která tam zazněla.

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Špioni a krize

   

KREJČÍ, O.: Válka s Íránem

Štvrtok, 05 Január 2012 09:57

Válka s Íránem

 

Oskar Krejčí

 

Probíhající desetidenní cvičení íránských ozbrojených sil je konfrontováno se zesílením ekonomických sankcí USA vůči Teheránu. Írán zároveň hlásí pokrok ve svém jaderném programu, který většina Západu pokládá za snahu získat nukleární zbraně, a Spojené státy posílení své flotily v Perském zálivu o jednu letadlovou loď. Protože při řešení sporu selhává diplomacie i nástroje mezinárodního práva, znovu se otevírá otázka, zda nenastoupí vojenské řešení. Odpověď na ní má politický, vojenský a ekonomický rozměr. 

 

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Válka s Íránem

   

Pro a proti: Na protiraketové frontě klid

Streda, 16 November 2011 22:46

Na protiraketové frontě klid

 

Oskar Krejčí

 

Za slunného dne, za deště i bouře pokračuje lidstvo v přípravách na novou velkou válku. Jak upozorňuje Stockholmský institut pro výzkum míru (SIPRI), finanční či dluhová krize nezabránila tomu, že celoplanetární vojenské výdaje loni vystoupaly nad 1600 miliard dolarů – což je o 1,3 % více než v roce 2009 a o plných 50 % více než roku 2001. Ve stálých cenách vyrostly vojenské výdaje států NATO během první dekády 21. století z 669 miliard na 1005 miliard dolarů. Pro srovnání: loni v běžných cenách tvořily výdaje NATO 1018 miliard, zatímco u Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, jejímž členem je Rusko, to bylo 61,6 miliard dolarů, tedy méně než šestnáctina.

 

Štúdiu nájdete vo formáte PDF po kliknutí - Na protiraketové frontě klid.

 

Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha ve spolupráci s občanským sdružením Res publica vydává od roku 2007 internetový časopis Pro a Proti. Tento projekt pomáhá naplnění výzkumných záměrů školy. Časopis distribuován prostřednictvím e-mailu, přičemž k odběru, a to i starší čísel, se může přihlásit každý zájemce na adrese publica@publica.cz 

 

   

MACKO, M.: Elektronické aukcie a verejné obstarávanie v roku 2011

Pondelok, 10 Október 2011 18:57

Elektronické aukcie a verejné obstarávanie v roku 2011

 

Miroslav Macko

 

Elektronické aukcie, eaukcie. Od júna 2010 vo všetkých pádoch veľmi často skloňované slovné spojenie. Chválené do neba a zatracované. Kde sú elektronické aukcie v samospráve dnes a čo hovoria skúsenosti?

 

Ďalšie informácie: MACKO, M.: Elektronické aukcie a verejné obstarávanie v roku 2011

   

KREJČÍ, O.: Proč bude válka

Štvrtok, 22 September 2011 20:11

Proč bude válka

 

Oskar Krejčí

 

I když většina lidí na Západě stále žije v domnění, že pohodu posledních desetiletí ruší pouze nahodilosti a vzdálené bouře, pod mírovým povrchem doutnají čtyři nálože. Přestože každá z nich se může jevit jako dílčí problém, ve své kombinaci vytvářejí prohlubující se ten-denci k velké válce. Tedy válce, kdy na obou stranách fronty budou mocnosti schopné zasáhnout území protivníka. Tato nebezpečí lze pojmenovat: výměna světového hegemona, zbrojení, způsob života středních vrstev, úroveň politických elit Západu.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Proč bude válka

   

Pro a proti: Izrael-Palestina - Země zaslíbená-země prokletá

Nedeľa, 11 September 2011 13:38

Izrael-Palestina - Země zaslíbená-země prokletá

 

Oskar Krejčí

 

Oblast nepřesně nazývaná Blízký a Střední východ je jednou z největších pokladnic lidstva. Tady, v oblasti tzv. úrodného půlměsíce, se rodila lidská civilizace: došlo zde k domestikaci rostlin a zvířat, zde vznikaly městské státy i říše. V této oblasti se zrodil jak judais-mus, tak i křesťanství a islám. Svatá země tří náboženství a hrob statisíců, možná miliónů mrtvých ve jménu tohoto pravého boha. A konce nevidět. Teď se na tomto území rozkládají Irák, Sýrie, Libanon, Izrael, Jordánsko a Egypt. Země krásné, i nešťastné. Země, kde se dnes zabíjejí Izraelci a Palestinci i znesvářené palestinské frakce.

 

Štúdiu nájdete vo formáte PDF po kliknutí - Izrael-Palestina - Země zaslíbená-země prokletá

 

Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha ve spolupráci s občanským sdružením Res publica vydává od roku 2007 internetový časopis Pro a Proti. Tento projekt pomáhá naplnění výzkumných záměrů školy. Časopis distribuován prostřednictvím e-mailu, přičemž k odběru, a to i starší čísel, se může přihlásit každý zájemce na adrese publica@publica.cz

   

ŠVIHLÍKOVÁ, I.: Veřejné dluhy, „bankroty“ států a možná řešení

Nedeľa, 31 Júl 2011 18:28

Veřejné dluhy, „bankroty“ států a možná řešení

 

Ilona Švihlíková

 

Může stát zbankrotovat? A co to znamená? Existuje nějaký jasný proces, podobně jako u právnických osob, který by řídil bankrot státu? Tyto otázky nejsou důležité jen v souvislosti s Řeckem (nebo šířeji pojato se zeměmi tzv. jižního křídla eurozóny). Pohled na žebříček veřejného dluhu v poměru k HDP nám ukáže zajímavou skutečnost. Rozhodně tomu není tak, že mezi nejzadluženější země (v tuto chvíli zohledňujeme jen veřejný dluh) patří jen ty nejchudší rozvojové země. Velmi vysoko najdeme země vyspělé, klasickým případem je Japonsko.

Ďalšie informácie: ŠVIHLÍKOVÁ, I.: Veřejné dluhy, „bankroty“ států a možná řešení

   

Pro a proti: Čínská ekonomická a energetická strategie

Streda, 15 Jún 2011 19:53

Čínská ekonomická a energetická strategie 

 

Ilona Švihlíková

 

Příspěvek se zabývá vznikem a možnými dopady čínské strategie „going global“. Tato strategie je přímo spjatá s více než třemi dekádami
čínských reforem, které započal Teng Siao Pching. Strategie aktivního čínského přístupu je další fází těchto reforem. Reaguje mimo jiné na nutnost zabezpečit pro čínský industrializovaný růst dostatečné množství primárních komodit, odbytiště pro rostoucí produkci, ale také řešit inflační tlaky v čínské ekonomice, nemluvě o nutnosti lépe hospodařit s dynamicky rostoucími čínskými devizovými rezervami. Je nutno také vzít v úvahu, že ekonomická váha Číny nutně vede k tomu, že jakýkoliv její krok bude mít dopad na světovou ekonomiku. V neposlední řadě je třeba zhodnotit meze strategie „going global“, včetně vlivů na domácí obyvatelstvo.

 

Štúdiu nájdete vo formáte PDF po kliknutí - Čínská ekonomická a energetická strategie.

 

Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha ve spolupráci s občanským sdružením Res publica vydává od roku 2007 internetový časopis Pro a Proti. Tento projekt pomáhá naplnění výzkumných záměrů školy. Časopis distribuován prostřednictvím e-mailu, přičemž k odběru, a to i starší čísel, se může přihlásit každý zájemce na adrese publica@publica.cz

   

Pro a proti: Tragickosť a iracionálna krutosť líbyjskej vojny

Sobota, 04 Jún 2011 14:12

Tragickosť a iracionálna krutosť líbyjskej vojny 

 

František Škvrnda

 

V arabskej revolte 2011 sa situácia najdramatickejšie vyvinula v Líbyi, ktorá patrí zhruba so 6,5 miliónmi obyvateľov k menším štátom Severnej Afriky i Blízkeho východu. Udalosti v Líbyi zatlačili do pozadia ďalšie prejavy krízy v regióne a začala sa okolo nej rozohrávať čudná politická partia, v ktorej je máločo jasné, ale s pribúdajúcim časom narastá jej neprehľadnosť.
Zrejmá je však zvyšujúca sa škodlivosť následkov deformovaného spôsobu riešenia krízovej situácie. Okrem toho sa ukazuje, že minimálne časť udalostí, ktoré sa okolo Líbye „roztočili“, bola pripravovaná dlhšie a nemala náhodný charakter. 

 

Štúdiu nájdete vo formáte PDF po kliknutí - Tragickosť a iracionálna krutosť líbyjskej vojny

 

Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha ve spolupráci s občanským sdružením Res publica vydává od roku 2007 internetový časopis Pro a Proti. Tento projekt pomáhá naplnění výzkumných záměrů školy. Časopis distribuován prostřednictvím e-mailu, přičemž k odběru, a to i starší čísel, se může přihlásit každý zájemce na adrese publica@publica.cz

   

Pro a proti: Doktrinální myšlení

Sobota, 04 Jún 2011 13:59

Doktrinální myšlení 

 

Oskar Krejčí

 

Tato stať byla základem vystoupení prof. Krejčího na vědecké konferenci Doktríny mocností a nejdůležitějších aliancí na počátku 21. století, která se konala 12. dubna 2011 v Senátu Parlamentu České republiky.

 

Štúdiu nájdete vo formáte PDF po kliknutí - Doktrinální myšlení

 

Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha ve spolupráci s občanským sdružením Res publica vydává od roku 2007 internetový časopis Pro a Proti. Tento projekt pomáhá naplnění výzkumných záměrů školy. Časopis distribuován prostřednictvím e-mailu, přičemž k odběru, a to i starší čísel, se může přihlásit každý zájemce na adrese publica@publica.cz

   

KREJČÍ, O.: Biorytmus militarismu

Nedeľa, 15 Máj 2011 15:41

Biorytmus militarismu

 

Oskar Krejčí

 

V globalizujícím se světě doprovází prudký pokles specifické váhy ekonomiky Západu jeho trvající dramatická vojenská převaha. Vyústí tento rozpor ve velkou válku?

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Biorytmus militarismu

   

KREJČÍ, O.: Panarabská revoluce

Streda, 16 Marec 2011 22:06

Liga arabských štátovPanarabská revoluce ANALÝZA

 

Oskar Krejčí

 

Arabským světem obchází strašidlo, strašidlo panarabské revoluce. Bouře v 18 z 22 členů Ligy arabských států zákonitě vyvolává otázku, co tyto státy spojuje a co rozděluje. Velkým tématem se stává, zda povstání vyústí v překreslení hranic. „Národní stát v podobě, kterou známe, a který byl vnucen regionu koloniálními mocnostmi, je zralý na změnu“, píše politický analytik ze Sjednocených arabských emirátů Mohammed Khan na serveru Al Jazeera.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Panarabská revoluce

   

KREJČÍ, O.: Egypt a pokrytectví Západu

Sobota, 19 Február 2011 19:12

Egypt revoluceEgypt a pokrytectví Západu ANALÝZA

 

Oskar Krejčí

 

Rozpaky. Tak by se daly nejlépe charakterizovat reakce západních politických elit a medií na revoluční vlnu v arabském světě. Důvodů je hned několik. Předně veřejnost k rozhodování potřebuje informace, elitám stačí vědomí vlastních zájmů. A informací je nedostatek, zájmy elit se ukázaly kontraproduktivní.

 

Informace chybí ve dvou rovinách. Západ má velmi neurčitou představu o arabské společnosti a muslimském světě obecně. Je vnímán jako jiný než ten „náš dobrý“. Ve chvíli, kdy se objeví pocit, že arabskému a muslimskému světu Západ rozumí, vtrhne do Iráku v přesvědčení, že – jak psaly tehdejší analýzy Hooverova institutu – tam lze vyměnit politickou kulturu.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Egypt a pokrytectví Západu

   

KREJČÍ, O.: Válka jako atavismus

Nedeľa, 26 December 2010 19:35

Krejci - ValkaVálka jako atavismus

 

Oskar Krejčí

 

Svátky klidu a míru jsou vhodnou chvílí na druhou ukázkou z knihy politologa prof. PhDr. Oskara Krejčího, CSc. Válka.

 

Ani nové zbraně, ani historické recidivy, ale ani globalizace nemusejí být důvodem k válce – jako jím v minulosti nebyly zbraně a ekonomický rozvoj samy o sobě. Jestliže se válka v lidských dějinách opakuje, opakuje se i mír. To znamená, že lidská přirozenost, státní uspořádání či světový systém jsou v určité konstelaci příčinou války, v jiné pak příčinou míru. Proč bývalá velmoc Švédsko od roku 1809 až do své současné intervence do afghánských záležitostí řešila své mezinárodní spory bez války? Proč Švýcarsko od roku 1815 neválčí? Podle některých autorů od počátku 16. století nevedla jedna pětina států válku. To není mnoho, ale je to fakt.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Válka jako atavismus

   

KREJČÍ, O.: Chceš-li mír, připravuj…?

Utorok, 23 November 2010 18:17

Atómový hríbChceš-li mír, připravuj…?

 

Oskar Krejčí

 

Konec studené války přinesl podivný mír. Podle údajů Stockholmského institutu pro výzkum míru (SIPRI) stouply v tomto století světové vojenské výdaje téměř o polovinu, aby dosáhly těžko uvěřitelné hladiny 1,5 biliónů dolarů v běžných cenách. Jen samotný vítěz studené války, USA, zvedl své vojenské výdaje za léta 2000 až 2009 o 75,8 % – a přenáší závody ve zbrojení i do kosmu. Zdá se, že lidstvo stále věří klasickému rčení si vis pacem, para bellum – chceš-li mír, připravuj válku – a zbrojí. Dějiny ovšem ukazují, že se zbrojním lidstvo válkám nevyhnulo…

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Chceš-li mír, připravuj…?

   

KREJČÍ, O.: Záhadný Listopad

Streda, 17 November 2010 11:48

Záhadný ListopadZáhadný Listopad

 

Oskar Krejčí

 

Článok je časťou vystúpenia na bratislavskej vedeckej konferencií k výročiu 17. novembra 1989 z roku 2009.

 

Události tří týdnů po 17. listopadu 1989 představovaly bezesporu osudový zlom v dějinách Čechů a Slováků. Část diskusí o povaze tohoto zlomu tvoří i hledáním odpovědi na otázku, jak došlo k výměně mocenských elit, či kdo vlastně v politické rovině ony změny způsobil. Není to jen teoretická otázka – do diskuse jsou zamíchány i emotivní spory po zásluhy. V Česku lze dnes zachytit tři způsoby interpretace onoho historického zlomu, které je možné pracovně nazvat „hrdinská legenda“, „spiklenecká teorie“ a „zákonité změny“.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Záhadný Listopad

   

KREJČÍ, O.: Válka

Streda, 17 November 2010 11:22

VálkaVálka - UKÁŽKA Z KNIHY
Oskar Krejčí
Vydavateľstvo Professional Publishing vydalo tento týždeň novú knihu politológa prof. PhDr. Oskara Krejčího, CSc. s prostým názvom Válka. Prinášame Vám ukážku z tejto útlej knihy.
Několik dní poté, kdy se Česká republika stala členem NATO, zapojila se do války aliance proti Jugoslávii. Od té doby se vojáci Armády ČR zúčastnili a účastní dalších vojenských misí – a to i v zemích, s nimiž Česko nikdy nemělo žádné vážné spory či je s nimi dokonce vázalo mnohaleté přátelství.
Česko nemá imperiální či koloniální minulost. Může se chlubit i tím, že součástí její politické kultury je výrazný antimilitarismus. Tyto přednosti se na počátku 21. století snadno mohou změnit v nevýhodu: jelikož Česko nemá dobyvačnou minulost, postrádá i tradici intelektuálních sporů o válce. Je tudíž nutné udělat vše pro to, aby diskuse na toto téma byla zahájena.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Válka

   

KREJČÍ, O.: Protijaderný zlom dějin

Sobota, 10 Apríl 2010 23:59

Protijaderný zlom dějin

 

Oskar Krejčí

 

Ještě neuschl inkoust na podpisech prezidentů Ruska a Spojených států pod novu smlouvu START, analytici, komentátoři a politici přispěchali s rozporuplnými hodnoceními. Tak tomu je vždy, když se lámou dějiny. Někteří nevěří, že ke zlomu došlo, jiným se zlom nelíbí, další dohodu přeceňují. Pouze u bezvýznamných událostí panuje shoda. Shoda v mlčení.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Protijaderný zlom dějin

   

KREJČÍ, O.: Zbraně posledního soudu

Utorok, 06 Apríl 2010 23:59

Zbraně posledního soudu 1.JAK MOC JE DOST? Zbraně posledního soudu

 

Oskar Krejčí

 

Chystaný podpis obtížně připravované smlouvy USA a Ruska by měl vézt k redukci jaderných arzenálů těchto mocností. Nová dohoda by měla nahradit smlouvu START 1, jejíž platnost vypršela koncem minulého roku. Pražské setkání prezidentů Spojených států Baracka Obamy a Ruské federace Dmitrije Medveděva má jednu historicky významnou dominantu: podpis smlouvy o omezení strategických zbraní. Dostupné informace říkají, že úmluva bude znamenat snížení počtu jaderných náloží o čtvrtinu a nosičů polovinu.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Zbraně posledního soudu

   

KREJČÍ, O.: Moskevský summit a strategické zbraně

Utorok, 30 Jún 2009 23:59

Moskevský summit a strategické zbraněANALÝZA - Moskevský summit a strategické zbraně

Oskar Krejčí

 

Začátkem července se v Moskvě sejde prezident USA Barack Obama se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Schůzka by měla potvrdit „reset“ rusko-amerických vztahů, které se zkomplikovaly za vlády prezidenta George Bushe ml. Jedno z  témat, na kterém by se měla změna projevit, je zřejmé: koncem letošního roku vyprší platnost smlouvy START I, která limituje počty strategických nosičů i jaderných náloží.

Tabulka1, převzatá od The Arms Control Association, ukazuje, jak se vyvíjely dohody o strategických zbraních mezi USA a Sovětským svazem či Ruskem. Je z  ní zřejmé, že zmíněná smlouva START I znamenala změnu – a že následné smlouvy se věnovaly pouze počtu nukleárních náloží, ne jejich nosičů.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Moskevský summit a strategické zbraně

   

KREJČÍ, O.: Obama a změna ve světě

Sobota, 11 Apríl 2009 23:59

Obama a změna ve světě

 

Oskar Krejčí

 

Hypersummitový týden Baracka Obamy výrazně posunul představy o nové zahraniční politice USA. Mnohé otazníky však zůstaly.

Po návratu do Bílého domu může americký prezident Barack Obama směle říci: „Mí Pražané mi rozumějí!“ A ukázat fotografie z Hradčanského náměstí i usměvavého českého prezidenta a premiéra, ale také manifestanty proti vojenské základně USA. Přestože po sobě zanechal spory o to, co vlastně chtěl v souvislosti s radarem v Brdech říci, může být spokojen: on nechtěl velká témata ještě uzavřít. Skutečná změna vyžaduje čas.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Obama a změna ve světě

   

KREJČÍ, O.: Problémy Baracka Obamy

Pondelok, 30 Marec 2009 23:59

Problémy Baracka Obamy 1.

UKÁZKA Z KNIHY "ZAHRANIČNÍ POLITIKA USA" - Problémy Baracka Obamy

 

Oskar Krejčí

 

Cesta prezidenta USA Baracka Obamy do Evropy je spojená s mnoha očekáváními. Praktické kroky nové admistrativy USA zatím však zaostávají za sliby z předvolební kampaně. Zdá se, že více než dva měsíce po příchodu do Bílého domu by měly být kontury Obamovy zahraniční politiky jasnější. Jedním z důvodů, proč tomu tak není, je trvající souboj nejrůznějších frakcí Demokratické strany o vliv na nového prezidenta, jehož výsledek zatím není zcela zřejmý.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Problémy Baracka Obamy

   

KREJČÍ, O.: Obama, radar a globální nula

Utorok, 20 Január 2009 23:59

Obama, radar a globální nula

Oskar Krejčí

 

Dnešní inaugurační projev Baracka Obamy by měl napovědět, jak bude vypadat změna, kterou nový prezident slíbil v předvolební kampani. Protože Obama sliby nešetřil ani pokud se jedná o zahraniční politiku, z Česka budou jeho vystoupení s napětím sledovat jak přívrženci výstavby vojenské základny USA, tak i její odpůrci. Pravda je, že dosavadní informace o tom, že nový prezident podpoří, nebo naopak zastaví výstavbu radaru v Brdech, byla nepřesná: Obama žádné stanovisko nezaujal ani po zvolení, ani během kampaně.

Ďalšie informácie: KREJČÍ, O.: Obama, radar a globální nula

   

Central European Education Institute, Tomášikova 22, 821 02 Bratislava      tel.: +421 917 234 560, 02 / 54 79 20 73       e-mail: info@vip-vs.sk