logo VŠ vysoká škola vzdelávanie Vysoká škola medzinárodných a verejných vzťahov Praha
VŠ štúdium študenti vysoké školy

 

Vzdelávací a konzultačný inštitút v Bratislave


Akreditované denné aj externé bakalárske a magisterské štúdium na českej VŠ
poskytujeme aj na Slovensku...

Holubová, M.: Politika je ženského rodu

Politika je ženského rodu

 

Mária Holubová

 

H. Clintonová mala veľkú šancu stáť na čele najväčšej veľmoci na svete, ale v Bielom dome bude miesto prvej prezidentky ďalšia prvá dáma, ktorej základnou úlohou bude stáť po boku amerického prezidenta v dobrom aj v zlom, byť na výslní pri jeho úspechoch, ale aj oporou pri jeho debakloch. Bude musieť znášať tlak médií a dokonca mať vlastný program a pracovný tím, lebo to odteraz bude jej povolanie. Svet bude so záujmom a očakávaním pozerať a sledovať ako krásna Melanie Trump a jej poradcovia nastúpia na túto náročnú cestu a či ju bude zvládať aspoň tak, ako jej slávne predchodkyne.

 

Medzi najúspešnejšie prvé dámy nesporne patrí Eleanore Roosvelt, ktorá sa podieľala na politickom úspechu svojho manžela v čase "New deale", ale nikto nevie, čo prežívala v čase keď ho postihla detská obrna a on ostal na vozíku...čo mu samozrejme nezabránilo pokračovať v ľúbostných avantúrach, typických pre všetkých amerických prezidentov. Darmo, moc je veľmi silné afrodiziakum! Svoju úlohu prvej dámy perfektne plnila počas druhej svetovej vojny, keď verejne vystupovala na podporu americkej armády a navštevovala ranených amerických vojakov a na úrovni komunikovala so špičkovými politikmi tej doby, napr.: s Winstonom Churchilom.


Mamie Eisenhowerovej sa podarilo zachovať si svoju prirodzenosť, pragmatickosť a jednoduchoť aj na poste prvej dámy, čo sa odrazilo na prezentácii Bieleho domu, ktorá bola súčasníkmi hodnotená ako veľmi chudobná, striedma, bez noblesy a honosnosti, čo zodpovealo úrovni manželky vojaka, ale na funkciu prvej dámy USA to nestačilo.

 

Jej nástupkyňa Jackie Kennedyová, to bola dáma opačného garde. Bola krásna, z dobrej rodiny a veľmi vzdelaná a dopracovala sa až k ikonografickému postu. Svoju pozíciu zvládla s noblesou a sama si určovala priority. Z Bieleho domu urobila sídlo dôstojné prezentácie prezidenta USA a organizovala spoločenské stretnutia za účasti špičiek americkej a svetovej vedy a kultúry. Zaslúžila sa aj o záchranu významných kultúrnych pamiatok a v niektorých prípadoch zatienila aj samotného prezidenta. Narážam na jej absolútny úspech pri návšteve Francúzska, kde aj J. Kennedy skonštatoval, že je len "muž, ktorý sprevádza prvú dámu USA". Nepriaznivé reakcie médií na jej nadmerné utrácanie za šaty sa podarilo zvládniť jej geniálnej tlačovej tajomníčke Letitie Baldrige, ktorej zásluhou bol jej mediálny imidž vylepšený.

 

Za zmienku stojí aj osobnosť Betty Fordovej manželky amerického prezidenta Geralda Forda, ktorá ako prvá prelomila bariéry puritánskej Ameriky a verejne a otvorene začala hovoriť o svojej drogovej a alkoholovej závislosti a jej zásluhou vznikla klinika Centrum Betty Fordovej, kde sa liečili a liečia významné osobnosti.

 

Špeciálne miesto medzi úspešnými prvými dámami patrí Nancy Reaganovej, ktorá manželstvo s Ronaldom Reaganom a jeho postupnú politickú kariéru od začiatku brala ako poslanie a podriadila tomu celý svoj život. Obidvaja začínali ako druhotriedni herci v Holywoode a skončili ako prezidentský pár, ktorý sa najviac zaslúžil o uvoľnenie napätia vo svete a prispel k pádu Železnej opony. Nancy Reaganová úporne pracovala na priaznivom mediálnom obraze svojho manžela, na perfektných vzťahoch s Michailom Gorbačovom a jeho manželkou Raisou. Bola to práve ona, ktorá otvorila tabuizovanú tému Aids, a prispela na podporu jej prevencie a liečby...Len na svoj priaznivý obraz v médiách trochu pozabudla. Podobne ako Jackie Kennedyová, ktorá jej vo všetkom slúžila ako vzor, aj ona prijímala zadarmo značkové šaty od svetových modnych návrhárov a média si na nej "zgustli". Do Bieleho domu bola zase povolaná Letitia Baldrige, ktorá na priaznivom obraze prvej dámy v médiách cielene a úspešne pracovala.

 

V Rusku povolanie prvej dámy neexistovalo, ale občas sa po boku politických vodcov ich partnerky objavovali. Neodmysliteľnou súčasťou V. I. Lenina bola N. Krupská, manželka, ktorá bola diktátorovi taká oddaná, že mu tolerovala aj oficiálnu milenku Inés Armandovú a po jeho smrti sa na základe Leninovho otvoreného listu snažla zabrániť Stalinovi, aby uchopil moc do svojich rúk. Málokto ale vie, že v Leninovej vláde prvýkrát v histórii mala funkciu ľudovej komisárky pre sociálne veci a zdravotníctvo žena - Alexandra Kollontajová, ktorá sa neskôr stala vyslankyňou v Nórsku a v Mexiku a v roku 1930 sa stala prvou ženou veľvyslankyňou vo Švédsku z poverenia J. V. Stalina, ktorý len tak pre zujímavosť mal tri manželky a všetky boli veľké krásavice. Prvá a jediná Stalinova láska sa volala Katarína Svanidze,matka jeho najstaršieho syna Jakova, ktorá tak trpela Stalinovou ľahostajnosťou, že sa utrápila na smrť...a predsa sa Stalin na jej pohrebe vyjadril: "Bola to jediná bytosť, ktorá mohla dojať moje tvrdé srdce, teraz je mŕtva a vo mne zomrel cit pre ľudí.

 

Druhou manželkou J.V. Stalina bola o generáciu mladšia Naďa Allilujevová, ktorá v 30-tych rokoch veľmi ťažko znášala Stalinovu politiku na Ukrajine a perzekúciu ľudí, ktorí boli označení ako "nepriatelia ľudu". Po niekoľkých manželských roztržkách a dočasnom úteku, Naďa oficiálne zomrela po operácii slepého čreva, ale pravda bola, že buď sa zastrelila sama, alebo jej niekto pomohol. Faktom zostáva, že Stalin sa na jej pohrebe nezúčastnil, lebo jej odpor a následnú smrť bral ako zradu voči svojej osobe. Treťou manželkou Stalina sa stala Róza Kaganovičová, intelektuálka židovského pôvodu, ktorá najlepšie zvládala svoju pozíciu. So Stalinovým súhlasom organizovala kultúrne podujatia, slávnosti a oficiálne večierky.....všetko super...až na to, že jedného dňa zmizla bez stopy a ani jej bratia, blízki Stalinovi spolupracovníci, nemali odvahu sa spýtať, čo sa stalo s ich sestrou... S odstupom času povedala Stalinova dcéra Svetlana: "môj otec bol dobrý človek"....!!!!

 

Po boku svojho manžela sa na verejnosti a na medzinárodnom fóre objavovala ešte Nina Chruščovová, ktorá síce pri stretnutiach s prvou dámou USA Jackie Kennedyovou ťahala za kratší koniec, ale získala si každého svojou úprimnosťou a dobrosrdečnosťou.

 

V súčasnosti už pozícia prvých dám, ktoré oživovali politiku svojou charizmou, šarmom, krásou a noblesou stráca na svojej funkčnosti, lebo čoraz viac žien na svete získalo najvyššie posty vo vrcholovej politike a dúfam, že ich aj čoraz viac bude...


Central European Education Institute, Tomášikova 22, 821 02 Bratislava      tel.: +421 917 234 560, 02 / 54 79 20 73       e-mail: info@vip-vs.sk